79 ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

79 ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

W dniu  17 września obchodziliśmy 79 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Ten dzień skłania nas do zadumy nad burzliwą historią naszego narodu, w której wrzesień 1939 roku stał się niewątpliwie jednym z najtragiczniejszym punktów zwrotnych. Rzeczpospolita stała się wówczas celem zmasowanego ataku ze strony swoich sąsiadów.
Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. O dacie 17 września 1939 r. pamiętają Polacy. W całej Polsce, w tym również w naszym mieście, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Z tej okazji odbyła się msza  święta w Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie, po której nastąpił przemarsz na Plac Armii Krajowej pod Pomnik w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom-Obrońców Ojczyzny 1939-1956. Pamięć tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, uczczono apelem. W tej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, przedstawiciele stowarzyszeń, środowisk politycznych, służb mundurowych, spółek komunalnych, organizacji oświatowych,  którzy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Delegacja Powiatu Kętrzyńskiego  była reprezentowana  przez Wicestarostę Powiatu Kętrzyńskiego Łukasza Wiśniewskiego,  Członka Zarządu Powiatu Dagmarę Iwaniuk oraz Radnego Powiatu Dariusza Popławskiego.