Wizyta premiera w Kętrzynie

W sobotę 4 lipca br. starosta kętrzyński Michał Kochanowski oraz burmistrz miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka przywitali w Kętrzynie Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Szef rządu przekazał samorządowcom z powiatu kętrzyńskiego oraz powiatu giżyckiego promesy
w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. To wsparcie finansowe ma zrekompensować ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronawirusa. Powiat kętrzyński ma otrzymać ponad 5 mln złotych, natomiast miasto Kętrzyn prawie 2,3 mln złotych. Premier Mateusz Morawiecki zachęcał samorządowców do korzystania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych i zapewniał, że rząd stawia na zrównoważony rozwój kraju, mający prowadzić do wzrostu gospodarczego.

Przypomnijmy, że Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, o wartości około 6 mld zł. Środki przekazane przez rząd pochodzą z budżetu centralnego.

Środki funduszu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, budowę infrastruktury drogowej – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Samorządy z powiatu kętrzyńskiego łącznie otrzymały promesy na ponad 10 mln zł, tj: powiat kętrzyński – 5.051.484,00 złotych, gmina miejska Kętrzyn – 2.280.922,00 złotych, gmina Barciany – 729.529,00 złotych, gmina Kętrzyn – 689.826,00 złotych, gmina Korsze – 500.000,00 złotych, gmina Reszel – 500.000,00 złotych, gmina Srokowo 500.000,00 złotych.

Fot. Justyna Drozd