19 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej odbył się Dzień Nauk Przyrodniczych. Na zaproszenie nauczyciela geografii p. Anny Czałpińskiej przyjechał p. Marcin Gienieczko- podróżnik, dziennikarz, sportowiec, fotograf, który ustanowił rekord Guinessa przepływając Amazonkę w canoe na dystansie 5573 km od Atalaya do Belem. Marcin Gienieczko to podróżnik wyjątkowy! Wyprawy, które organizuje należą do najtrudniejszych, a styl, w jakim są realizowane, wzbudza podziw.

Marcin Gienieczko
Jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce. Członek Polskiego Klubu Przygody. Pływał jako marynarz pod banderą holenderską. Z zamiłowania żeglarz. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Zaczynał od wędrówek po Bieszczadach i Tatrach. Organizował wyprawę rowerową "dookoła Polski". Europę przemierzył wzdłuż i wszerz. Wspinał się w Hiszpanii i Rumunii. Samotnie przeszedł Pireneje od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki. Konno przejechał północne rejony Mongolii. W takcie tej wyprawy dotarł do plemienia Tsataan, ostatnich Indian Mongolii. Koleją transsyberyjską podróżował po Rosji. Kurdystan podziwiał wraz ze stacjonującym tam wojskiem tureckim. Wędrował po Tybecie oraz zimą na nartach i pieszo po rzece Kołymie w temperaturze minus 53 stopnie!. W Chinach dla prasy polskiej przygotowywał materiał o klasztorze Shaolin. W trakcie tego pobytu uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię Zen. Fotografował amerykańsko-kanadyjską ekspedycję, która wchodziła od strony tybetańskiej północno-wschodnią granią na Mt. Everest. Syberię Przybajkalską przeszedł pieszo, trzysta kilometrów przez rzeki, tajgę i góry. Tam rozpaczliwie modlił się do Boga. Zagubiony w tajdze walczył o przetrwanie. U boku syberyjskiego trapera i myśliwego opanował survival, sztukę przetrwania. Przeżył wówczas chwile, które wycisnęły niezniszczalne piętno na jego charakterze. Stał się polskim Jackiem Londonem. Specjalistą od wypraw w tajgę. W Iranie był bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. U wybrzeży Libii pływał na kutrach rybackich. Niczym Ernest Hemingway polował na ryby tygrysy: marliny i tuńczyki. Bajkał przepłyną wzdłuż zardzewiałym kutrem, pamiętającym czasy stalinowskie. Tam nauczył się pić z kubków wódkę. Poznał smak bogatego życia w Monte Carlo. Pontonem spłynął Wisłą. Wędrował przez zaspy Laponii w towarzystwie reniferów. Jego ulubioną częścią świata jest Daleka Północ, gdzie spędził wiele miesięcy na Yukon Terytorium w Kanadzie.
Ma duszę reportera patrzącego na świat oczami dziecka. W 2000 roku założył agencję ,, Perodito” od pierwszego zdobytego swojego trzytysięcznika. Nazwę zaczerpnął od hiszpańskiego słowa ,, zagubiony”. Jego życiowa dewiza brzmi ,, Żyć silnie i intensywnie” i z takim przesłaniem Marcin Gienieczko przyjechał do Naszej szkoły by podzielić się z młodzieżą swoimi przeżyciami z podróży.
Anna Czałpińska