Dane Adresowe

Starostwo Powiatowe
w Kętrzynie
Plac Grunwaldzki 1
11-400 Kętrzyn
Tel. 89 751 75 00
Fax. 89 751 24 01
starostwo@starostwo.ketrzyn.pl

 

Telefony w urzędzie
Smaller Default LargerCzy z pozoru bezduszne, kilkudziesięcio tonowe pojazdy, poruszające się po setkach kilometrów oplatających kraj szlaków kolejowych mogą być wdzięcznym obiektem do fotografowania? A w połączeniu z pięknym mazurskim krajobrazem, tysiącami jezior i lasów?


Będzie można się o tym przekonać 24 listopada (czwartek) w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. O godz. 17:00 w Galerii Górnej odbędzie się wernisaż fotografii kolejowej Pawła Wagnera – pasjonata kolejnictwa, który od ponad 10 lat dokumentuje na zdjęciach pociągi, dworce, infrastrukturę i wszystko co związane z koleją na Mazurach. Ponadto podczas spotkania zaprezentowane zostaną eksponaty związane z historią kolei. O ich zastosowaniu i magii dawnej kolei, która bezpowrotnie odeszła opowie m.in. Mirosław Sawczyński, emerytowany kolejarz, związany przez wiele lat z Ełcką Koleją Wąskotorową. Będzie można dotknąć starych lamp kolejowych, obejrzeć dawne kartonikowe bilety i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kolejowej czapce.
Spotkanie odbędzie się w przeddzień wspomnienia św. Katarzyny – patronki kolejarzy oraz tuż przed dwoma ważnymi jubileuszami dla kolei w Kętrzynie. W przyszłym roku przypada 150. rocznica dotarcia kolei żelaznej do dawnego Rastenburga – otwarcia odcinka magistrali łączącej Królewiec z przygranicznymi Prostkami i 110. rocznica otwarcia linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo.
Ekspozycję kolejową i wystawę zdjęć kolei w krajobrazie Mazur będzie można oglądać w Galerii Górnej Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie do końca stycznia 2017 r.


Zdjęcie:
31 grudnia 2010 r. Pług odśnieżny wyjeżdża ze Sterławek Wielkich w kierunku Kętrzyna. Fot. Paweł Wagner