19 lutego 2015r. w Reszlu odbyły się obchody Dnia Patrona Zespołu Szkół - Macieja Rataja. Uroczystość upamiętniająca131 rocznicę jego urodzin rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie delegacje lokalnych środowisk złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona, znajdującym się na terenie Zespołu Szkół. W imieniu Powiatu Kętrzyńskiego honor Maciejowi Ratajowi oddał wicestarosta Sławomir Jarosik. Trzecia część obchodów odbyła się w auli reszelskiej szkoły. Podniosła oprawa, dostojni goście, poważne stroje i motto, nad którym każdy z obecnych zapewne choć przez chwilę się zastanowił, sprawiły, że atmosfera była bardzo uroczysta. W czynach leży siła i zasługa, a nie w słowach i formach – to słowa Macieja Rataja,będące podstawą treści skierowanych przez starostę Ryszard Niedziółkę do uczniów reszelskiej szkoły. Starosta podziękował za zaproszenie na uroczystości, pogratulował pięknej historii i tradycji szkoły oraz życzył uczniom wielu sukcesów. Wpisał również kilka słów do szkolnej księgi pamiątkowej. Głos podczas apelu zabrał również gospodarz uroczystości dyrektor Zdzisław Szypulski, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Ryszard Kawczyński oraz Burmistrz Reszla Marek Janiszewski. W trakcie uroczystości pisarz, historyk Krzysztof Jezierski wygłosił wykład pod tytułem "Maciej Rataj - historia i współczesność". Uczniowie wraz z nauczycielami reszelskiego Zespołu Szkół przygotowali recital przedstawiający historię, kulturę i sztukę lat 20 i 30tych XX wieku.