W dniach od 10 do 13 maja 2017 r. delegacja Powiatu Kętrzyńskiego gościła w ramach rewizyty w powiecie Main-Taunus-Kreis w Niemczech.

Podczas pobytu strona niemiecka przybliżyła uczestnikom obszary działania powiatu oraz innowacyjne rozwiązania gospodarcze.

Spotkanie było okazją do poznania walorów historyczno-krajobrazowych, potencjału gospodarczo-ekonomicznego, oświatowego i kulturalnego Powiatu MTK - powiedział Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka.

W programie wizyty kętrzyńskiej delegacji znalazły się: Nature House w Flörsheim-Weilbach, zamek Eppstein, szkoła zawodowa Konrad-Adenauer, kościół św Piotra i Pawła, winnica w Hochheim i siedziba firmy Messer w Bad Soden, która zajmuje się m.in. produkcją gazów technicznych oraz międzynarodowa agencja marketingowa działająca na rzecz rozwoju gospodarczego regionu oraz park krajobrazowy, oferujący poza wypoczynkiem ciekawą ścieżkę edukacyjną. Ponadto, z okazji Dnia Europy w urzędzie powiatu, grupa była gościem honorowym na prezentacji astronauty Thomasa Reitera, który w kosmosie spędził cały rok.

Wyjazd był również okazją, aby złożyć kwiaty na grobie bp. Maksymiliana Kallera, który w latach 1930 – 1945 obejmował funkcję biskupa warmińskiego i dał się poznać jako dobry duszpasterz – znał język polski i dbał o wiernych na Warmii.

Podczas ostatniego dnia pobytu Starosta MTK Pan Michael Cyriax oraz Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka podpisali list intencyjny o rozbudowie przyjaznych stosunków i możliwości przystąpienia do pogłębionej współpracy w różnych dziedzinach.

Jestem przekonany, że nasze wspólne rozmowy odbyte podczas szeregu spotkań oraz zaangażowanie kreatywnych ludzi pozwolą nam na wypracowanie nowych inicjatyw i sformułowanie podstaw współpracy w zakresie spraw społecznych, gospodarczo-ekonomicznych, edukacyjnych, kulturalnych i ochrony środowiska, które pozytywnie wpłyną na rozwój i wizerunek obu Powiatów. – tak wizytę w niemieckim powiecie MTK - podsumował Ryszard Niedziółka.

Na początku listopada ubiegłego roku delegacja z niemieckiego powiatu MTK odwiedziła nasz powiat. Było to okazją, aby pokazać przybyłym gościom atrakcje naszego regionu: Reszel, Św. Lipkę, Siniec, Srokowo, gminę Kętrzyn, szpital powiatowy, firmę Philips a także, aby odwiedzić siedzibę Porozumienia Polsko – Niemieckiego im. Arno Holtza w Kętrzynie.

Powiat Main – Taurus – Kreis leży w rejencji Darmstadt, kraju związkowym Hesja. Siedzibą powiatu jest miasto Hofheim am Taunus.

położenie powiatu MTK na mapie Niemiec

położenie powiatu MTK na mapie Hesji