Dnia  19 maja 2017 roku odbyła się VI edycja  Ogólnopolskiego Międzyszkolnego  Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Desery z wiejskiej chaty”.

Patronat  nad imprezą  objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Nagrody dla uczestników sponsorowali  :

• Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Wojewoda Warmińsko- Mazurskiego,
  • Starosta Powiatu Kętrzyńskiego,
  • Wójt Gminy Kętrzyn,
  • Agencja Rynku Rolnego,
  • Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego,
  • Warmińsko- Mazurska Izba Rolnicza,
  • Firma „Debic”
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku.

Patronat medialny nad imprezą objęły:

• TVP3 Olsztyn,
  • „Gazeta w Kętrzynie”,
  • Radio „Barcja”
  • Gazeta „Nasze Miasto Kętrzyn”

W obecnej edycji konkursu  wzięły udział 24 drużyny. Młodzież przygotowała  przeróżne desery, często charakterystyczne dla regionu, z którego przyjechali.  Dla przykładu drużyna z Suwałk przygotowała babkę gotowaną, drużyna z naszej szkoły - leguminę z sosem owocowym, a drużyna  ze Swarożyna - motyla w malinowym chruśniaku. Każda potrawa była pięknie podana. Wykonawcy  bardzo ciekawie o niej opowiadali, a przy tym pięknie prezentowali się, ubrani w stroje związane z regionem lub gastronomią.

I miejsce i złotą patelnię zdobyła

drużyna z ZSCKR w Starym Brześciu za deser „Słodka pokusa”, czyli jabłka pieczone z nadzieniem bakaliowym, posypane kruszonką.

II miejsce i srebrną patelnię zdobyła

drużyna z ZSCKR w Gołotczyźnie za deser „Kozy z syropem z mniszka lekarskiego”, czyli placki z buraka cukrowego z syropem.

III miejsce i brązową patelnię zdobyła

drużyna z ZSCKR w Kowalu za deser „Dwie wariacje na temat miodownika spod Kowala”, czyli tartaletki z ciasta miodowego z kremem z kaszy manny i musem truskawkowym.

Obok statuetek patelni zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali  dyplomy i także nagrody rzeczowe.

Jak zwykle zmaganiom konkursowym towarzyszyło spotkanie integracyjne. Uczestnicy mogli zwiedzić  twierdzę Boyen w Giżycku. Wstęp do tego obiektu ufundował Dyrektor ZSCKR w Karolewie Pan Jan Mickiewicz.

Konkurs przebiegał w przyjemnej atmosferze, a uczestnicy obiecali, że na pewno przyjadą na następną edycję. Serdecznie zapraszamy.

Anna Skrzypa,  Halina Szeląg