Honorowe odznaczenia dla rolników, piękne wieńce, wyśmienite jedzenie i mnóstwo atrakcji. Tak wyglądało Powiatowo-Gminne Święto Plonów, które w tym roku Starostwo zorganizowało wspólnie z Gminą Kętrzyn.

Uroczystości w Karolewie rozpoczęto od poświęcenia wieńców w Parafii św. Stanisława Kostki.

Następnie korowód, który prowadził nowy wóz strażacki oraz orkiestra dęta, przeszedł na boisko sportowe.

Chleb z tegorocznych plonów przekazali na ręce gospodarzy starostowie dożynek. Państwo Renata i Jerzy Radziwoniuk mieszkańcy Pożarek na terenie Gminy Kętrzyn. Mają 5 dzieci.
Są małżeństwem od ponad 29 lat. Produkcja rolnicza ukierunkowana jest na chów bydła mlecznego. W chwili obecnej pogłowie liczy ponad 26 krów dojnych i 8 cieląt. Posiadają ok.38 ha ziemi z czego ok. 30 ha  użytki zielone i 8 ha. zboże, ziemniaki, pszenżyto i jęczmień.

Na boisku w Karolewie nastało oficjalne rozpoczęcie święta wszystkich rolników, których docenił Ryszard Henryk Niedziółka Starosta Kętrzyński – Drodzy rolnicy! Za dary waszych rąk, za owoce Waszej pracy, wyrażam słowa uznania. To dzięki Wam na nasze stoły codziennie trafia chleb, niezbędny do życia.

Starosta wręczył również 10 honorowych wyróżnień za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa w Powiecie Kętrzyńskim oraz 6 ministerialnych wyróżnień honorowych :

Wyróżnieni przez Starostę Kętrzyńskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa w Powiecie Kętrzyńskim:

Wyróżnieni honorowym odznaczeniem ,,zasłużony dla rolnictwa’’, przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Katarzyna i Krzysztof Kustra -Rowy

Sulisław Sobiech - Wilczyny

Urszula i Andrzej Rycerz - Skoczewo

Stefan Hałuszka - Lesieniec

Mariusz Pieniak - Gmina Reszel - Zawidy

Grzegorz Skrzydeł - Babieniec

Zdzisław Ślązak - Reszel

Ralf Friedrichsen - Prezes Zarządu Agro Fundusz Mazury

Eugeniusz Kiewlak - Filipówka

Stanisław Szmyd - Nowa Różanka

Edward Nowakowski - Gnatowo

Krzysztof Gerwatowski - Zawidy

Leszek Siewruk  - Srokowo

Elżbieta i Zdzisław Tokarz -  Kaczory

Andrzej Kowalczyk-Gmina Korsze - Kałwągi

Krzysztof Zbiciak - Pomnik

Powiat Kętrzyński i Gminę Kętrzyn odwiedziły delegacje z miast partnerskich z Prena i Rietavy z Litwy, Pradwinska, Ozierska i Kaliningradu z Rosji, Bełchatowa i Hrubieszowa z Polski oraz Gulbene z Łotwy.

Podczas tegorocznych dożynek,  odbyły się tradycyjne konkursy na najpiękniejsze stoisko, wieniec i najlepszą drużynę  w zmaganiach gmin. Za najpiękniejsze i oryginalniejsze stoisko jury uznało sołectwo Kraskowo, drugie miejsce zajęli mieszkańcy Wilkowa, a trzecia na podium stanęła Suchawa. Zaś najładniejszy wieniec uwili mieszkańcy sołectwa Leginy, zdobywając czek na kwotę 500 złotych. Drugim sołectwem z najpiękniejszym wieńcem zostało Łankiejmy, a trzecie miejsce zajęły Muławki. Każdy z wygranych otrzymał czeki na kwotę 500, 300 i 200 złotych oraz nagrody rzeczowe.

W zmaganiach gmin nie lada wyzwaniem stały się kręgle w wersji rolniczej, czyli rzucanie główką kapusty. W turnieju bezkonkurencyjne okazało się Srokowo, wyprzedzając Gminę Korsze i Gminę Kętrzyn.
W brew prognozom, pogoda dopisała, a atrakcje zapewnione przez organizatorów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Można było obejrzeć, a nawet zajrzeć do ciągnika, przejechać się konno, skosztować swojskich wędlin oraz nauczyć się piec chleb. Nie zabrakło również zabaw dla dzieci, balonów i dmuchanych zjeżdżalni. W części artystycznej można było pośpiewać z zespołem Basibabki, Pieśni i Tańca Karolewo oraz Mazurską Kosaczewiną. Wieczorem nastał czas zabawy tanecznej. Mieszkańcy całego powiatu bawili się w rytm hitów zespołów Rewers i Axel. Nie zwiodła również wyczekiwana gwiazda wieczoru zespół Masters, który porwał do tańca nawet, gdy zaczął padać deszcz.