Kaliningrad

Miejski Okręg Miasta Kaliningrad
Od 12 marca 2009 r. powiat kętrzyński ma nowego patrnera zagranicznego – Miejski Okręg Miasta Kaliningrad Federacji Rosyjskiej. Dotychczasowy nasz partner Rejon Oktiabrski, jedna z dzielnic Kaliningradu, wskutek rosyjskiej reformy administracyjnej, nie może już prowadzić samodzielnej współpracy zagranicznej. Uprawnienia rejonu przejął miejski okręg.
Kaliningrad to stolica Obwodu Kaliningradzkiego, regionu położonego praktycznie w środku Europy. 500- tysięczne miasto słynie ze wschodniopruskiej neogotyckiej architektury. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się Półwysep Kurski, unikalny przyrodniczy rezerwat z sosnowymi lasami i piaszczystymi wydmami. Kaliningrad to centrum Bursztynowej Krainy, gdzie znajduje się 90 proc. światowych zasobów jantaru.

Historia
Miasto założyli Krzyżacy w 1255 r. Zakonni rycerze wybudowali zamek i nazwali go Królewską Górą w Sambii. Z czasem zamkowa osada stała się siedzibą diecezji sambijskiej. W 1273 r. Królewska Góra zyskała na znaczeniu i 27 lat później otrzymała prawa miejskie. W kwietniu 1454 r. król polski Kazimierz IV Jagiellończyk utworzył województwo królewieckie, którego stolicą został Królewiec i włączył je do Polski. Rok później miasto odbili Krzyżacy i Królewiec stał się siedzibą wielkiego mistrza. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. była to stolica Prus Książęcych, a potem część Królestwa Prus. Od 1724 r. nazwa miasta zmieniła się na Królewsko – Pruskie Stołeczne i Rezydencjonalne Miasto Królewiec ((Königsberg). W 1757 r. Królewiec trafił do Rosji. Rosjanie opuścili miasto w 1763 r., a władzę ponownie przejęli Niemcy. 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła miasto, które rok później nazwano Kaliningradem, na cześć jednego z przywódców ZSRR – Michaiła Kalinina.


Zabytki i atrakcje turystyczne

Baszta „Wrangel” otrzymała swoją nazwę od imienia feldmarszałka F. Wrangla, który od 1809 r. był komendantem pułku kirasjerów w Königsbergu.

Ogród botaniczny założony w 1904 r. należy do państwowego uniwersytetu im. Immanuela Kanta i służy do zajęć praktycznych studentów.

Brama Brandenburska pochodzi z 1657 r. i została wybudowana jako element umocnień obronnych na skrzyżowaniu dróg wiodących do dawnego zamku Brandenburg.

Kaliningradzka obwodowa filharmonia znajduje się w budynku byłego kościoła niemieckiego, wybudowanego w 1907 r.. W filharmonii jest sala koncertowa na 400 miejsc.

Katedralny sobór to jeden z najstarszych zabytków Kaliningradu. Pierwsze zapiski o rozpoczęciu budowy soboru sięgają roku 1333.

Muzeum Światowego Oceanu to pierwsze w Rosji muzeum marynistyczne. Znajdują się tu zbiory morskiej fauny i flory, geologii i przyrody światowego oceanu oraz biblioteka marynistyczna.

Muzeum Bursztynu znajduje się w centrum miasta, w dawnej baszcie Dona – nazwanej imieniem pruskiego generała – feldmarszałka, uczestnika wojen napoleońskich, pozostającego na służbie rosyjskiej. Baszta pochodzi z połowy XIX w.

Obwodowe muzeum historyczno – artystyczne powstało w 1946 r. Początkowo gromadziło eksponaty z okresu II wojny światowej, a z biegiem czasu wzbogacało się o kolekcje związane ze sztuką.

Fort nr 5 położony na obrzeżach miasta nosi nazwę „Króla Fryderyka Wilhelma III”. Wojenna fortyfikacja pochodzi z końca XIX w.