Spotkanie z bardem: Joanna Mioduchowska

Spotkanie z bardem: Joanna Mioduchowska

W cyklu Spotkania z bardem 8 grudnia w sobotę gościliśmy w „Czerwonym Tulipanie autorkę piosenek – słów i muzyki, pieśniarkę” Joannę Mioduchowską. Grała na gitarze i harmonijkach ustnych tworząc spotkanie poetyckim i pełnym zadumy. Towarzyszyli jej Mirek Kozak na gitarze oraz Wojciech Zalewski na kontrabasie. Piosenkarka wykonywała piosenki autorskie i utwory z tekstami poetów – klasyków (Juliana Tuwima, Adama Asnyka, Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana) oraz współczesnych (m.in.: Andrzeja Kubiaka czy Tadeusza Krzysztofa Knyziaka). Należy do warszawskiej grupy literackiej „Terra Poetica”. Teksty Joanny Mioduchowskiej były wykorzystane m.in. przez zespół Elektryczne Gitary: Piosenka „Ja mam szczęście” – w filmie i na płycie „Kilerów dwóch” oraz „Wnoszą-wynoszą” na płycie „Słodka Maska”.

– Cieszę się, że mogę u państwa zaśpiewać. Kętrzyn to bardzo piękne miasto, a sam dom kultury niezwykle klimatyczny i urokliwy – mówiła pieśniarka.Na spotkanie z bardem przybyło kilku twórców: poetów, fotografików i pisarzy, którzy chętnie dzielili się spostrzeżeniami na temat potrzeb kulturalnych drzemiących w człowieku, jak i samego spotkania.

W listopadzie 2015 roku nakładem Wydawnictwa „Ballada” została wydana debiutancka płyta Joanny Mioduchowskiej pt „Bujam w obłokach” z jej autorskimi utworami, doceniona przez miłośników nurtu Piosenki Literackiej jak i muzyki Country. W 2018 r. ukazała się kolejna pt.: „Perełki”.

Marlena Szypulska
Foto: Wojciech Łukaszewicz