W imieniu Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego zapraszamy do zwiedzania, z zachowaniem reżimu sanitarnego, wystawy „Kętrzyn – miasto i ludzie”. Ekspozycje oglądać można od 1 lutego br. w godzinach 9.00 – 15.00. Wystawa dostępna w dni powszednie do końca lutego, z przerwą w miesiącu marcu (w Centrum będzie wystawa o żołnierzach niezłomnych), a potem przez kwiecień do końca maja. Dłuższy okres ekspozycji, spowodowany obostrzeniami sanitarnymi, pozwoli obejrzeć wystawę wszystkim zainteresowanym.
Wystawa „Kętrzyn – miasto i ludzie” przedstawia życie mieszkańców w latach 1946 – 2000. Najstarsze fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą z 1 i 30 maja 1946r. Pierwsza przedstawia 1-majowy pochód przechodzący ulicą Powstańców Warszawy. Druga prezentuje pracowników Obwodowego Urzędu Pocztowo – Telekomunikacyjnego w Rastemborku (taka nazwa widnieje na tablicy w prawym górnym rogu fotografii), choć oficjalnie od 7 maja tego roku miasto, zarządzeniem Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych, otrzymało nazwę Kętrzyn. Wspomnieć należy, że pierwszym autorem wielu powojennych zdjęć był Bazyli Głuszko (1912-1965), który prowadził zakład fotograficzny z atelier przy ul. Sikorskiego nr 25. Na prośbę Zofii Licharewej, założycielki kętrzyńskiego muzeum, wykonywał dokumentację fotograficzną Kętrzyna i innych obiektów zabytkowych na terenie powiatu. W tamtych czasach – z uwagi na trudności w dostępie do materiałów – wykonywano tylko rodzinne zdjęcia okolicznościowe. Ostatnim właścicielem zakładu fotograficznego był jego syn Anatol, który w trakcie likwidacji firmy przekazał ocalałe fotografie z powojennych lat miasta i powiatu. Po zeskanowaniu fotografie będą udostępnione. Miłośnicy fotografii dokumentalnej pojawili się w latach 80. (Franciszek Szewczyk, potem Lucjan Mikulski), a ta forma upowszechniła się na początku XXI w. z chwilą pojawienia się aparatów cyfrowych.
Materiały do prezentowanej wystawy udostępnili: Ewa Dąbrowska, Ewa Drzewiecka, Anna Iwanowska, Natalia Król (wnuczka znanego piłkarza Stanisława Skóry, który zmarł w 2013r.), Wojciech Caruk, Mariusz Hartel, Wiesław Matejek, Lucjan Mikulski, Waldemar Rek, Janusz Rogalski, Franciszek Szewczyk, Romuald Tarasewicz.