Powiatowo-Gminne Dożynki w Reszlu

Powiatowo-Gminne Dożynki w Reszlu

FILM DOŻYNKI POWIATOWO GMINNE W RESZLU

Dożynki to najważniejsze w roku święto rolników. To czas kiedy dziękują za tegoroczne zbiory, a jednocześnie proszą o pomyślność w następnym roku. Zgodnie z dożynkową tradycją obchodzone są 23 września i też tak było w Powiecie Kętrzyńskim. Powiatowo-Gminne Święto Plonów w tym roku Starostwo Powiatowe w Kętrzynie zorganizowało wspólnie z Gminą Reszel właśnie tego dnia.
Uroczystości w Reszlu rozpoczęto od poświęcenia wieńców w Kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła, w którym odbyła się Msza Święta Dziękczynna z udziałem Orkiestry Dętej Mrongovia. Następnie przemarszem korowodu dożynkowego wszyscy uczestnicy dotarli do amfiteatru. Tam nastało oficjalne rozpoczęcie święta wszystkich rolników. Udział w Dożynkach wzięły delegacje z miast partnerskich Powiatu Kętrzyńskiego z Kalingradu, Bełchatowa oraz Prawdinska.
Starosta Kętrzyński oraz Burmistrz Gminy Reszel podziękowali rolnikom za codzienny trud, umiłowanie ziemi, polską gościnność i wierność tradycji. Do podziękowań dołączył się również Piotr Węglarski w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast osobiście gratulacje złożyli poseł na Sejm Urszula Pasławska, poseł na Sejm Jerzy Gosiewski, Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Patronat medialny objęli: KTV5, KTK, Tygodnik Kętrzyński, Gazeta w Kętrzynie, Telewizja Mazurska oraz NaszemiastoKętrzyn.pl. Sponsorami byli: Agro Fundusz Mazury Sp. z o.o., Philips Lighting Poland Sp. z o.o. (Signify), Koło Łowieckie PASJA, Agri – Plus Sp. z o.o., MTI – Furninova Polska Sp. z o.o., Koło Łowieckie SZARAK, Koło Łowieckie WIEWIÓRKA, Bank Spółdzielczy w Reszlu, Wojskowe Koło Łowieckie JELEŃ, Koło Łowieckie DANIEL, Młynomag, S.P.P-H Majonezy, Koło Łowieckie KACZOR, Sklep PELCOWIZNA, Bartnik Mazurski, Agnieszka i Robert Pucer, AF Drogosze Ralf Friedrichsen.
Podczas tegorocznego Święta Plonów odbyły się tradycyjne konkursy na najładniejsze stoisko oraz najpiękniejszy wieniec. Celem konkursu było między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.
W Powiatowym Konkursie na Najładniejsze Stoisko Gminne jury uznało stoisko Stowarzyszenia Ogrodów Zielone Wzgórze, na drugim miejscu uplasowała się Świetlica Łazdoje a na trzecim sołectwo Klewno. Udział też wzięło sołectwo Robawy, Stowarzyszenie Ogrodowe Jutrzenka, sołectwo Leginy, Stowarzyszenie Mołtajny Nadzieja oraz sołectwo Kraskowo. Zaś w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy laureatem pierwszego miejsca zostało sołectwo Jegławki, drugiego sołectwo Robawy za to trzeciego sołectwo Kraskowo. Udział również wzięły sołectwa z Łankiejm, Muławek i Krelikiejm. Wszyscy uczestnicy tego konkursu uzyskali nagrody finansowe, zaś Powiatowym Konkursie na Najładniejsze Stoisko Gminne pierwszych trzech laureatów.
Równocześnie odbywał się Gminny Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy. W kategorii Wieńca Dożynkowego wygrało sołectwo Robawy, drugie miejsce zdobyło sołectwo Leginy, a na trzecim sołectwo Bezławki. Natomiast w kategorii kosza równorzędne miejsce zdobyły Stowarzyszenie Ogrodowe Zielone Wzgórza oraz Stowarzyszenie Ogrodowe Jutrzenka. Z kolei w Gminnym Konkursie na Najładniejsze stoisko pierwsze miejsce zdobyło Stowarzyszenie Ogrodowe Zielone Wzgórza.
Nie tylko wieniec jest symbolem najpiękniejszego zwyczaju polskiej wsi. Wielką rolę odgrywa również chleb. Nieprzypadkowo. Wszak to owoc ziemi, ale także ciężkiej pracy rolników. Symbol dostatku, szczęścia i pomyślności. Starostowie Dożynek Małgorzata Suszyńska i Grzegorz Andrzejewski wręczyli chleb gospodarzom święta: Jarosławowi Pieniakowi Staroście Powiatu Kętrzyńskiego oraz Markowi Janiszewskiemu Burmistrzowi Gminy Reszel. Organizatorzy podzielili się z biesiadnikami chlebem dożynkowym.
Burmistrz Gminy Reszel uhonorował statuetkami rolników, pszczelarzy oraz osoby i instytucje wspierające rolników. Rolnicy: Marek Dygant, Arkadiusz Leszczyński, Paweł Gasiński, Bożena i Antoni Rakowscy, Honorata i Grzegorz Duchnowscy, Teresa i Antoni Zajk, Izabela i Krzysztof Ptak, Ewa i Teodor Fisahn, Wioleta Bachor, Ewa i Wojciech Pikała, Mirosław Piekuś, Grażyna i Roman Bieńkowscy, Marek Kowalik, Krystyna i Tadeusz Gałka, Anna i Waldemar Bugnaccy, Piotr Siwiecki, Katarzyna i Mariusz Pieniak, Agnieszka i Grzegorz Andrzejewscy, Ewa i Piotr Radeccy, Małgorzata i Wojciech Suszyńscy, Joanna i Andrzej Szluma, Anna i Konrad Szajba,Marcin Kuschmierz, Maria i Mariusz Osieccy, Jacek Diakowicz, Agnieszka i Dariusz Chorążewicz, Jerzy Łagocki, Aneta i Mariusz Zalewscy, Ireneusz Panawo, Elżbieta i Andrzej Pikulscy, Małgorzata i Stanisław Warcaba, Agnieszka i Roman Luchowscy.
Pszczelarze:Jerzy Paukszto, Przemysław Sikora.
Osoby i instytucje wspierające rolników: Dorota i Andrzej Rezanko, Joanna i Krzysztof Myszkowscy, Andrzej Sobolewski oraz Bank Spółdzielczy w Reszlu.
Szkoła Podstawowa w Reszlu zapewniła grochówkę oraz poczęstunek zebranym gościom Święta Plonów. Z kolei smakowe inspiracje Dzieła z Niedział Anny Łuczak kartoflanka wschodniopruska i zalewajka zachwyciły wszystkich.
W części artystycznej można było pośpiewać z zespołem Mali Reszelanie, Dumką z Górowa Iławieckiego, z Zespołem Muzyki Słowiańskiej-Gaj z Białegostoku. Wieczorem nastał czas zabawy tanecznej. Uczestnicy Dożynek bawili się w rytm hitów zespołów Densi i Shine. Natomiast utwory wyczekiwanego zespołu Weekend porwały do zabawy każdego gościa Dożynek.