83. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

83. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 r. o godzinie 4.45 wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne salwami z pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości trwał 6 lat.

Dzisiaj w Kętrzynie o godz. 18:00 rozpoczną się obchody mszą świętą w Bazylice Św. Jerzego. Po mszy delegacje złożą kwiaty, na Placu Armii Krajowej, pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 – 1956. Organizatorem wydarzenia jest burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka. Tym sposobem oddawany jest hołd wszystkim poległym. Należy również pamiętać o naszych mieszkańcach walczących i poległych w walce z niemieckim okupantem. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem.

W celu upamiętnienia 83. Rocznicy Wybuchy II Wojny Światowej o godzinie 12:00 na jedną minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe. Jednocześnie w tym dniu odbędzie się trening Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (Zarządzenie nr 26 Wojewody Warmińsko–Mazurskiego z dnia 11 lutego 2013 roku).

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!!!