Międzynarodowe spotkania w Chorwacji i Grecji w ramach projektu Erasmus plus realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu

Międzynarodowe spotkania w Chorwacji i Grecji w ramach projektu Erasmus plus realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu

Szkoła to coś więcej niż tradycyjne lekcje. To również wychowanie i poznawanie różnorodnych aspektów życia. Okazję do poznawania innych krajów, kultur, zawarcia nowych znajomości, przełamania barier językowych i osobowościowych, nauki tolerancji i stawania się odpowiedzialnym obywatelem Europy daje realizowany w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu projekt „Raising Responsible Citizen”. Projekt realizowany jest w ramach programu unijnego Erasmus plus i polega na współpracy szkół z Polski, Turcji, Chorwacji, Portugalii i Grecji. Wszystkie działania realizowane zarówno w szkole jak i podczas wizyt partnerskich, mobilności i wszelkie koszty z nimi związane finansowane są ze środków Unii Europejskiej.

W tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele wzięli udział w dwóch spotkaniach międzynarodowych.

Wyjazd do Chorwacji w listopadzie 2018 r. był inauguracją zaplanowanej na 2 lata współpracy. Nauczyciele realizowali ścieżkę metodyczną uczestnicząc w licznych warsztatach dotyczących nowych metodologii oraz inspirując się nawzajem podczas zajęć w międzynarodowej grupie nauczycieli. Poznaliśmy innowacyjne metody pracy metodą projektów, analizując efekty realizowanych już we wszystkich szkołach różnorodnych zajęć. Wymieniliśmy się pomysłami, jakie techniki i nowoczesne narzędzia wykorzystywać podczas zajęć, by motywować naszych uczniów do pracy i zaangażowania podczas zajęć.  Rozpoczęliśmy również pracę nad poradnikiem metodycznym, który jako efekt końcowy po zrealizowaniu spotkań we wszystkich krajach partnerskich będzie zawierał wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które będziemy wdrażać w swoich szkołach i promować w środowisku edukacyjnym. Mieliśmy również okazję przedstawić nasze systemy edukacyjne i przedyskutować różnice oraz wyzwania, które przed nami stoją.

Uczniowie, podczas spotkania w Chorwacji uczestniczyli w wielu zajęciach związanych z realizacją jednego z głównych obszarów tematycznych projektu jakim jest ekologia. Wykorzystywali aplikacje internetowe kodując  za pomocą kodów QR informacje turystyczne o przepięknym ogrodzie Novi Dvori w Zaprešić, tworzyli gadżety z logo projektu podczas warsztatów ceramicznych, prezentowali działania ekologiczne przeprowadzane w ich szkołach, tworzyli blog dotyczący realizacji naszego projektu oraz zapoczątkowali e-czasopismo projektu RRC.

W wielu zajęciach uczniowie uczestniczyli wspólnie ze swoimi nauczycielami. Podczas warsztatów „Physics and music” zabrano nas w magiczną podróż po świecie muzyki z wykorzystaniem praw fizyki, sadząc dęby w Europejskiej Zielonej Alei pozostawiliśmy po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń, a podczas wycieczki do przepięknych Jezior Plitwickich umieszczonych na liście UNESCO wspólnie zachwycaliśmy się tym cudem natury.

Podczas kolejnej mobilności w marcu 2019 r. odwiedziliśmy szkołę partnerską w Genadii na wyspie Rodos w Grecji. Tematem wiodącym spotkania międzynarodowego była demokracja.

Mieszkając u rodzin swoich greckich kolegów młodzież poznawała kulturę, tradycję i codzienne zwyczaje Greków oraz ich poglądy na współczesny świat. Zaś podczas zajęć w szkole prowadzonych w języku angielskim pogłębiali swoją wiedzę, doskonalili umiejętności w zakresie IT oraz kompetencje językowe i  społeczne.

Nauczyciele uczestniczyli w zajęciach wzbogacających ich warsztat pracy o interaktywne metody nauczania oraz prowadzili lekcje dotyczące różnych aspektów demokracji. Gospodarze zaprezentowali nam swoje turystyczne perły: Lindos – typowe greckie miasteczko położone u stóp starożytnego akropolu oraz Rodos – administracyjne serce wyspy. Był też czas na kontemplację Aten z majestatycznym Akropolem przypominającym o dawnej potędze jednej z kolebek cywilizacji, Agorą – kolebką demokracji oraz klimatycznymi uliczkami gwarnego śródmieścia. Wszystkich nas urzekł lazur morza, urokliwe krajobrazy i monumentalne pamiątki wielkiej historii.

Ale Grecja to nie tylko zabytki z podręcznika historii. To również serdeczność Greków i wspaniałe znajomości, klimatyczne greckie tawerny i odkryty tam smak lokalnej sałatki z pysznymi oliwkami i aromatyczną oliwą, wszechobecna radość, uśmiechy i entuzjazm uczestników spotkania oraz łzy rozstających się na lotnisku uczniów, których oddzielą setki kilometrów…

Z obydwóch wyjazdów wróciliśmy pełni energii, nowych pomysłów, zapału do pracy i doskonalenia języka angielskiego. Wróciliśmy  bogatsi o nowe przyjaźnie z niesamowitymi ludźmi, bogatsi o wiele cennych doświadczeń międzykulturowych, otwarci na świat, na nowe wyzwania i przede wszystkim świadomi odpowiedzialności jak spoczywa na nas – odpowiedzialnych młodych obywatelach i ich opiekunach.

Szkolny koordynator projektu Erasmus plus

w Zespole Szkół

im. Macieja Rataja w Reszlu

Anna Jałoszewska