Walka o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kętrzyńskiego

Walka o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kętrzyńskiego

Wczoraj starosta kętrzyński Michał Kochanowski oficjalnie przedstawił lokalnym mediom nową obsadę lekarską Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala w Kętrzynie. Profesor dr hab. Artur Kwiatkowski i profesor dr hab. Andrzej Chmura to najwyższej klasy specjaliści w dziedzinie chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej. Zatrudnienie nowych specjalistów jest gwarantem poprawy efektywności i bezpieczeństwa Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. W spotkaniu uczestniczyli również burmistrz miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka i dyrektor kętrzyńskiego szpitala Wojciech Glinka.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę nowych specjalistów.

Prof. dr hab. n. med. Artur Kwiatkowski – chirurg, transplantolog. Współautor pierwszego światowego doniesienia dotyczącego poprawy przeżywalności allogennego przeszczepu nerek przechowywanych w mechanicznej perfuzji. Autor pierwszej na świecie alternatywnej metody transplantacji wysp do żołądka z użyciem technik miniinwazyjnych Współtwórca pierwszego w Polsce przeszczepienia nerek od żywego dawcy w mechanizmie wymiany par oraz pierwszego w Polsce allogenicznego przeszczepienia wysp trzustkowych.

Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w rozwój polskiej transplantologii. Promotor i recenzent prac habilitacyjnych, doktorskich, magisterskich oraz licencjackich. Autor wielu publikacji w czasopismach naukowych oraz rozdziałów w podręcznikach dla studentów i lekarzy.

Od 25. września 2018 roku powołany w skład Zarządu Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Trzustki i Wysp Trzustkowych (European Pancreas and Islet Transplant Association).

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura – chirurg, transplantolog. Współautor i współwykonawca pierwszych zabiegów w Polsce: przeszczepienia allo i autogenicznego wysp trzustkowych, przeszczepienia samej trzustki oraz krzyżowego i łańcuchowego przeszczepienia nerek. Autor i wykonawca jedynego w Polsce prospektywnego programu przeszczepiania nerek u chorych z zaburzeniami dolnego odcinka dróg moczowych u dorosłych.

Promotor  i recenzent rozpraw doktorskich, magisterskich i licencjackich. Autor i współautor ponad 1000 publikacji. Laureat wielu nagród naukowych i organizacyjnych. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Wieloletnią Służbę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezes Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów (The Polish Society For Organ Donation). Założyciel i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i team manager Polskiej Drużyny Narodowej.