Zabawy kostkami w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie

Zabawy kostkami w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie

Dnia 22.03.2019 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie odwiedziła młodzież z  Powiatowego Centrum Edukacyjnego, która uczestniczyła w kreatywnych zajęciach pt. „Story Cubes -co to takiego ”. Story Cubes  to  trzy, sześć, dziewięć sześciennych kostek , z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw rysunków. Zabawa polegała  na rzucaniu  kostkami  i opowiedzeniu  historii , która będzie powiązana ze wszystkimi obrazkami, które wypadną na kostkach.

Uczestnicy gry rzucali wszystkimi kośćmi, szybki rzut oka na obrazki i rozpoczynali opowieść od  słów „Pewnego dnia…” lub tak jak tylko podpowiadała im wyobraźnia.

Historyjki  tworzymy na postawie rysunków wybranych w dowolnej kolejności. Nie było w nich  ani złych początków ani złych zakończeń. Wszystko co podpowiadała  wyobraźnia było  dozwolone.

Opowiadania  młodzież  tworzyła samodzielnie lub w grupie. Każdy mógł tworzyć swoje oddzielne historie, ale mógł  także kontynuować opowiadanie rozpoczęte przez poprzednika. Wszystkie sposoby były  dozwolone – najważniejsze żeby się dobrze bawić.

Uczestnicy  wcielili się  w rolę  pracodawcy  poszukującego  pracownika na nowe stanowisko. Gracze najpierw rzucali dwiema kostkami, aby ustalić treść ogłoszenia o pracę. Potem reszta uczestników po wyrzuceniu trzech kostek z obrazkami przedstawiała  swoje atuty, mocne strony, które miały służyć  przekonaniu pracodawcy, aby to właśnie jego zatrudnił. Inna  propozycją zajęć  z kostkami Story Cubes było wykorzystanie ich podczas kreatywnej pracy  przy wymyślaniu  haseł reklamowych. Powstawały dość zabawne  projekty reklam .

Jeszcze inną formą gry było zachęcenie  uczniów do  pisania sprawozdań  z wydarzeń. Rzucając kostkami  trzeba było odpowiedzieć na pięć pytań : Kiedy?Gdzie? Co? Jak było? Kto brał udział?

Story Cubes to świetna gra motywująca  do tworzenia  opowieści, pretekst do przeniesienia się w krainę wyobraźni. Gra nauczyła młodych  opowiadania fantastycznych opowieści  budowania logicznego ciągu zdarzeń na postawie kilku obrazków. Zabawa  pobudziła młodzież  do wypowiadania i  komunikacji między  innymi uczestnikami  oraz pracy w grupie.

Uczniowie  przećwiczyli formę wypowiedzi jaką jest  opowiadanie, sprawozdanie. Ta genialna gra dostarczyła im wiele radości i stanowiła doskonały trening pomysłowości i wyobraźni .

                                                                                                               (PBP )