Uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

W Kętrzynie hołd ofiarom Powstania Warszawskiego oddały delegacje samorządowców, kombatantów, organizacji społecznych, partii politycznych . W ramach wydarzenia złożono symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.”  Delegację powiatu kętrzyńskiego reprezentowała Przewodnicząca Rady Powiatu w Kętrzynie Urszula Baraniecka oraz Sekretarz Powiatu Joanna Mazurowska.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Kętrzynie.

zdjęcie przedstawia przewodniczącą Rady Powiatu Urszulę Baraniecką i sekretarz powiatu Joannę Mazurowską składające kwiaty
Zdjęcie przedstawia przewodniczącą Rady Powiatu Urszulę Baraniecką i sekretarz Joannę Mazurowską
Zdjęcie przedstawia harcerzy.
Fot. Marek Szymański
Zdjęcie przedstawia przedstawicieli różnych organizacji w szeregu przed pomnikiem
Fot. Marek Szymański
Zdjęcie przedstawia ucznia składającego kwiaty pod pomnikiem
Fot. Marek Szymański
Zdjęcie przedstawia delegacje ze sztandarem
Fot. Marek Szymański
Zdjęcie przedstawia delegacje z kwiatami
Fot. Marek Szymański
zdjęcie przedstawia sztandar honorowy straży granicznej z opuszczonym sztandarem
Fot. Marek Szymański
zdjęcie przedstawia dzieci w przebraniach powstańców warszawskich pod pomnikiem
Fot. Marek Szymański