Strażackie przygody               w Powiatowym Domu Kultury

Strażackie przygody w Powiatowym Domu Kultury

Z cyklu „Spotkania z twardymi  – strażackie przygody” w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie.

Takie i wiele innych pytań zadawali pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kętrzynie. Dzieci zawitały do nas ze swoją wychowawczynią Sylwią Szymańską. Jak się okazało, dzieci mają sporą wiedzę na temat zachowań w trakcie pożaru.

Kamil Golon – zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie już po raz kolejny uświadamiał dzieci na temat zagrożeń. Dzieci dowiedziały się, jak im zapobiegać i co robić w trudnych sytuacjach. Miały możliwość nauczyć się udzielać podstawowej pierwszej pomocy. Wszystkie były zgodne, że najlepiej nie szturchać poszkodowanego jednym palcem, ale spokojnie poruszyć go za ramię i zapytać, czy słyszy”. Zgadzamy się z dziećmi!

My, dorośli również dzisiaj dowiedzieliśmy się od dzieci mnóstwo ciekawych rzeczy. Na przykład, dzieci twierdzą, że w trakcie pożaru nie można jeździć windą, ponieważ … „może palić się w obydwu stronach”, i że „w ogóle lepiej nie jeździć windą, szczególnie w czasie pożaru”. Poza tym, „jeśli ktoś się opala w lesie, to musi krzyczeć, że się pali, krzyczeć najgłośniej i uciekać jak najdalej”. Defibrylator to poważniejsza kwestia bo „to się elektryzuje i kładzie się na klatkę piersiową”. Najlepsze było podsumowanie jednego z naszych uczestników: „ja sobie sam pomogłem, bo byłem głodny i znalazłem jogurt w lodówce”. I tyle w temacie. Puenta tych spotkań jest właśnie taka! Umiej pomóc sobie i innym.

Kolejne spotkanie: 27 marca o godz. 9.30! Zapraszamy!!! Dzwońcie do nas! 796 804 615

Marlena Szypulska