Tydzień  Zakazanych Książek  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie.

Tydzień Zakazanych Książek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie.

Tydzień  Zakazanych Książek  obchodziliśmy w dniach 27 września-04 października 2018 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie  gościła młodzież z 4  klas licealnych na  zajęciach   poświęconych „Wolności słowa i  cenzurze” .Tydzień  ten obchodziliśmy już  trzeci raz, jego  celem było zwrócenie  uwagi na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury i zakazywania książek. Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 r przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, które w ten sposób odpowiedziało na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w różnych krajach i latach . Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu czterech dekad na celowniku  cenzorów znalazło się 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci   i młodzieży przed „niewłaściwymi” treściami.  Wolność słowa czyli prawo  do publicznego  wyrażania własnych poglądów  i myśli oraz do ich szanowania przez inne osoby jest podstawą demokracji. Jest prawem zagwarantowanym  w konstytucji  tak jak wolność prasy. Uczniowie dowiedzieli się,że w wielu krajach wolność słowa była ograniczana. W tym celu  stosowano cenzurę, która ograniczała prawa do  wypowiedzi .

Młodzież wychowała się w kraju ,gdzie wolność słowa jest normą. Stad na zajęciach przypomniano ,że nie zawsze w Polsce tak było,a na świecie do  dziś są kraje ,gdzie wolności nie ma .Uczniowie zapoznali się z historią cenzury w Polsce po II  wojnie światowej  oraz  w czasach  PRL-u. Uczniowie poznali powody  zakazywania  książek od starożytności do  współczesności. Poznali  książki zakazywane z powodu zawartych w nich treści; politycznych, obyczajowych,religijnych,rasistowskich, zawartych w nich wulgaryzmów i niskiego poziomu literackiego i in. Lista książek zakazanych wzbudziła kontrowersje i dyskusje wśród młodzieży  czy  dostęp do niektórych książek powinien  był zabroniony.  Młode pokolenie dowiedziało  się, że  niektóre dzieła Polaków  znalazły się na Indeksie Ksiąg Zakazanych przez władze kościelne m.in.: książki M. Kopernika, Frycza Modrzewskiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja Reja, Andrzeja Towiańskiego.

Zajęcia również przybliżyły uczestnikom przestrzeń medialną,w której można wygłaszać swoje poglądy  za pośrednictwem  Internetu na forach i portalach.Trzeba jednak mieć na uwadze  poszanowanie poglądów i postaw innych osób.Odpowiedzialność za słowo mówione i pisane jest tu  nieodzowna,ponieważ swoją wypowiedzią możemy kogoś zranić.Za nim młody człowiek   zdecyduje się na publiczną wypowiedź powinien zastanowić się nad jej treścią,formą i z refleksją   oraz z szacunkiem podejść  do  drugiej osoby.  Prelekcji towarzyszyła wystawa książek, które były lub nadal są zakazywane z powodu cenzury politycznej, obyczajowej, religijnej.

Na liście książek cenzurowanych znajdują się takie pozycje jak, Harry Potter” J. K. Rowling, „Kod Leonarda da Vinci”  Dana Browna, „Lolita” Vladimira Nabokova, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Cztery pory  roku”,”To” S.Kinga a nawet „Czerwony Kapturek” braci Grimm.
W zajęciach uczestniczyło 80 uczniów.