Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Sierpień dziś w mieście rozgorzał,
Na piętrach, dachach, w piwnicach,
Promienny i krwawy jak zorza,
Radością pogonił w ulicach.

Wśród domów okrzykiem – jak surmą,
W zaułkach seriami – jak śmiercią.
Tysiące ruszyły do szturmu
W zwycięstwo. Sierpniowe zwycięstwo.

W czerwieni i bieli zuchwałej
Proporców, opasek na rękach,
Nie zważa na ognia nawałę
Szalona, junacka potęga.

A sierpień zachodem nam świeci,
Zachodem co w łunach goreje.
Warszawa rzuciła swe dzieci
Po jutra wolnego nadzieję.

Warszawa, 1 sierpnia 1944 r.
Edward Eugeniusz Chudzyński „Edward” (1921-1990)

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 180 tysięcy cywilów.

1 sierpnia 1944 r., gdy wybiła „Godzina W”, żołnierze Armii Krajowej stanęli do nierównego boju o oswobodzenie Warszawy, walcząc o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków.

W Kętrzynie także o godz. 17:00 zawył głos syren.. Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddali Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski, Olga Wanago Członek Zarządu Rady Powiatu, Grzegorz Prokop Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie, Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka, Zastępca Burmistrza Maciej Wróbel, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie Rafał Rypina oraz inni przedstawiciele władz, instytucji, samorządów i służb mundurowych. Pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 pamięć o powstańcach uczcili również mieszkańcy Miasta i Powiatu.